A VIDEÓKLIPEK STREAMELÉSE
Mit kell tudni a videóklipek streameléséről? Mire figyeljünk oda, hogy eredményesen streameljünk?
A HIVATALOS MV STREAMELÉSE YOUTUBE-ON BELESZÁMÍT A BILLBOARD LISTÁIBA?
2020. január 3-tól kezdődően a Billboard megváltoztatta a hivatalos zenei videók streamelésére vonatkozó szabályait a YoutTbe-bal kapcsolatban és azóta a YouTube-os streameket is beleszámolja az albumokról összeállított toplistájába, a Billboard 200-ba, az Apple Musicból, a Spotify-ból, a Tidalból és a Vevóból származó streamek mellett. (A kislemezekre vonatkozó lista, a Billboard Hot 100 már 2013 óta számolja a Youtube-os lejátszásokat.) [forrás]
A Billboard ugyanakkora súllyal számolja a Youtube-os streameket, mint a többi platformról érkezőket:
1250 stream egy fizető felhasználótól (azaz prémium fiókból) = 1 album/egység eladás
3750 stream egy nem fizető felhasználótól (azaz ingyenes fiókból) = 1 album/egység eladás
A prémium próbaidőszakos feliratkozás prémium felhasználónak számít. Prémium felhasználóként egyszerre csak egy eszközön streamelhettek zenei videót (ha szeretnétek, hogy ne szűrje a streamet a rendszer). Ez a korlátozás minden YouTube videóra kiterjed, aminek a kategóriája zene, tehát mv-k és bizonyos videók, aminek a hátterében zene szól.
A hivatalos zenei videó streamje számít ugyan a Billboardnál, de csak azokat a lejátszásokat számolja, amelyek az USA-ban történnek.
MI ALAPJÁN SZÁMOLJA A YOUTUBE AZ ELSŐ 24 ÓRA MEGTEKINTÉSEIT?
Azoknak a debütáló videóknak van lehetőségük megszerezni a Youtube első 24 órás rekordját, amelyek a legnagyobb nézettséget produkálják organikus forrásokból a videó megjelenését követő első 24 órában. (YouTube emellett biztosra megy, hogy emberek nézik meg a videókat, nem pedig programok.)
Az organikus forrásokból származó nézettségbe beleszámít:
- direkt linkek a videóhoz,
- keresési eredmények (Google),
- külső oldalak, amelyek beágyazták a videót (Weverse),
- Youtube funkciói: főoldal, trendek, ajánlott videó.
Tehát azoknál a videóknál is számít a nézettség, amelyek más oldalakon vannak beágyazva, mint pl. Weverse oldalon/alkalmazásban. Egyelőre nem tisztázott, hogy a beágyazott videók nézettsége számít-e a Billboard listák esetében is, de a YouTube nézettségnél igen.
FIGYELEM! Azok a beágyazott videók, amelyek automatikus lejátszási módban vannak, NEM számítanak nézettségnek, mivel nem a felhasználó indította el a lejátszást.
Ebből kifolyólag, ha tehetitek, NE használjatok lejátszási listákat legalább az első 24 órában. Hogy számítson a nézettség, rá kell keresnetek és ki kell választanotok a videót, amit streamelni szeretnétek.
Youtube azt is kijelentette, hogy a fizetett reklámból származó nézettségeket YouTube-on nem veszik figyelembe a 24 órás debüt rekordokhoz. Ez a változtatás nincs hatással arra, aki a változtatás előtt szerezte meg magának a rekordot.
HOGYAN STREAMELJETEK?
1 – Lépjetek be a Youtube fiókotokba.
Ne felejtsétek a prémium fiókotokat használni, ha van, mert azzal egyszerűbb megszerezni az 1 album/egység eladást.
Ne aggódjatok akkor sem, ha nincs prémium fiókotok, így is nagyon jók vagytok!
Eszközönként legfeljebb egy felhasználói fiókból streameljetek.
2 – Keressetek rá az mv-re, amit meg szeretnétek nézni.
Menjetek biztosra, hogy azt az mv-t nézitek, ami a HYBE Labels hivatalos Youtube csatornáján található, mert csak annak a nézettsége számít! Újrafeltöltés, feldolgozások, bármilyen egyéb videó megtekintése nem számít bele az eredeti videó nézettségébe. Több csatorna is megpróbálja átverni az embereket, és lemásolja a HYBE hivatalos csatornáját. Figyeljünk oda.
FIRE éra előtti videókat az 1theK Youtube csatornán találhatjátok meg - ez a csatorna természetesen ugyanolyan igazolt, mint a HYBE Labels hivatalos csatornája.
3 – Játsszátok végig a videót TELJESEN. Ha nem prémium felhasználók vagytok, NE lépjétek át a rövid reklámokat, az egy percnél hosszabbakból is nézzetek meg 30 másodpercet.
FONTOS: Amikor a videó véget ért, nézzetek meg legalább egy-két másikat - és lehetőleg ti magatok válasszátok ki a következőt, ne azt nézzétek, amit automatikusan felajánl a YouTube. Legyenek variációk benne, tehát ne csak BTS-szel kapcsolatos videókat nézzetek. A streamelés kulcsa, hogy úgy viselkedjetek, mint egy ember, nem pedig mint egy robot: ugyanazt a videót folyamatosan lejátszani NEM jó ötlet, ha szeretnétek kivenni a részeteket a streamelésből.
Szintén ehhez kapcsolódik: legyetek aktívak. Használjátok a keresőt, lájkoljatok videót, írjatok kommenteket - ez mind segít abban, hogy elkerüljétek, hogy robotszerű viselkedést fedezzen fel az algoritmus.
A videót lehetőleg minél nagyobb minőségben játsszátok le, 480-as felbontás alá semmiképp se menjetek.
A Youtube súgója alapján: a megtekintések számát algoritmussal erősítik meg. Hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a nézettség valós és pontos, a YouTube átmenetileg lelassítja, megfagyasztja vagy megváltoztatja a nézettség számát, valamint törli azokat a megtekintéseket, amiket alacsony minőségűnek ítél meg.
Kérlek, ne felejtsétek el: ha azonos IP címről több eszközön játszátok le ugyanazt a videót több ablakban és lapon vagy ugyanazon az eszközön több ablakban és lapon, az alacsony minőségű lejátszásnak minősül. –> TÖRLÉSRE KERÜL
AMit érdemes elkerülni (ha streameltek):
Ne töltsétek be újra / frissítsétek az oldalt vagy nézzétek újra azonnal/loopoljátok a videót.
Ne ugorjatok át részeket és ne gyorsítsátok fel a videót, csak hogy gyorsabban a végére érjetek.
Ne használjátok az automatikus lejátszás funkciót.
Ne használjatok VPN-t: csalásnak minősül, a YouTube algoritmusa automatikusan szűri és törli ezeket a VPN-en át észlelt megtekintéseket.
Ne némítsátok le az MV-t, se a böngésző lapját, amiben meg van nyitva, legalább 50%-os legyen a hangerő. Használjatok fülest stb, ha nem akarjátok hallgatni. (Hallottam én is arról, hogy magán a laptopon/gépen le lehet némítani a hangbeállításoknál a böngészőt, és ha legalább 50%-osra van állítva így is a videó hangereje (amit így nem hallotok), akkor számít a nézettség, de erre vonatkozóan nincsenek fix infóim.)
Ne streameljétek a videót több eszközön ugyanarról az IP címről (Wifi/router).
Ne használjatok több böngészőt egy eszközön a streameléshez.
Ne osztott képernyőn streameljetek, ha nincs prémium fiókotok. Elvileg prémium felhasználóként lehet így is, de egyelőre még nem találtam meg, honnan jött ez az infó, de ha biztosra akartok menni, ezt érdemes lehet elkerülni.
Ne spammeljétek tele a kommentszekciót emojikkal - interakciónak számít ugyan és ez is segít abban, hogy ne lásson titeket robotnak az algoritmus (és NEM fagyasztja be a megtekintések számát, mint ahogy azt sok helyen olvasni), de az emojik túlzott használata SPAM-nek minősül és szintén szűri a rendszer.
Ne töröljétek/ tisztítsátok ki a keresési előzményeket. Az inkognitó mód is felejtős.
A végére már csak a LEGESLEGFONTOSABB maradt:
Élvezzétek a comebacket és érezzétek jól magatokat – akár streameltek, akár nem.