[COMEBACK KISOKOS] A streamelésről

A STREAMELÉS



Mit kell tudni a streamelésről, hol és hogyan streameljünk? Miért fontos egyáltalán?


Comebacknél és egyéb dalok megjelenésénél újra és újra kiemelt fontosságúvá válik ARMY számára a streamelés. Ebben a bejegyzésben mindent összeszedtünk, amit tudnotok kell róla.

Mit jelent a streamelés?

A streamelés egyszerűen a dalok és videók lejátszását jelenti a különböző zenei és/vagy videószolgáltató platformokon, mint amilyen a YouTube és a Spotify.

Melyik platform mire jó?

💜SPOTIFY: digitális streamelés
💜YOUTUBE: zene és videó streamelés
💜SOUNDCLOUD: digitális streamelés
💜DEEZER: digitális streamelés
💜AMAZON MUSIC: digitális streamelés, digitális vásárlás, fizikai (album) vásárlás. A különféle opciók azonos linken érhetők el, az AM platformján kell váltani attól függően hogy streamelni vagy vásárolni szeretnétek.
💜iTUNES & APPLE MUSIC: iTuneson vásárolni, Apple Musicban pedig streamelni tudtok. Az AM-hez hasonlóan ugyanazon a linken működik mindkét lehetőség, nektek kell kiválasztani, hogy vásárolni vagy streamelni szeretnétek.
💜TIDAL: digitális streamelés

Miért fontos streamelni?

A megjelenésüket követően a különféle stream szolgáltatók az észak-amerikai és európai zenei piac elsődleges platformjaivá nőtték ki magukat és nagyjából a zeneipar bevételének 75%-a fut be tőlük.

Emellett a kiadók arra használják a különféle platformokat, hogy felmérjék az előadóik népszerűségét, rálátást kapjanak arra, hogy mennyire van igény a zenéjükre, és hogy minél szélesebb közönséghez juttassák el az előadóik munkásságát. (Ma már természetesen nem feltétlenül szükséges, hogy az előadók szerződést kössenek kiadóval, de a streamelés ugyanolyan előnyös a számukra is.) A streamelésnek meghatározó szerepe van a különféle zenei toplisták alakulásában is világszerte.

A különböző felhasználói fiókokról

Felhasználói fiókra van szükség ahhoz, hogy streamelni tudjunk egy adott platformon. A szolgáltatók általában kétféle regisztrációt különböztetnek meg: az ingyenes és a prémium felhasználói fiókot. Az ingyenes fiókon elérhető szolgáltatások gyakran korlátozottak - pl. nem lehet egy adott részlethez ugrani a számban, egy adott számhoz ugrani a lejátszási listán vagy nincs lehetőség offline zenehallgatásra - és időnként reklámok szakítják meg a zene vagy a videó lejátszását. A prémium felhasználói fiókok általában havidíjasok, és a streamelés során a lejátszások 3-5x többet érnek, mint egy ingyenes fiókból. (Részletesen erről egy picit lejjebb olvashattok.) Jó hír, hogy a legtöbb helyen lehetőség van próbaidőszakos regisztrációra, ami során egy meghatározott ideig élvezhetitek a prémium fiókok minden előnyét (ha nem iratkoztok le, a próbaidőszakot követően automatikusan elkezdik levonni a megadott bankkártyáról a havidíjat).

Hogyan kell (hatékonyan) streamelni?

A streamelésnek is megvannak a maga szabályai, így bár nem kell órákig a képernyő előtt ülni vagy a telefonon lógni a sikeres streameléshez és nyugodtan haladhattok a napi teendőitekkel, jobb ha az alábbiakra odafigyeltek.

💜 (Fókuszált) lejátszási listák
A streamelés legegyszerűbb módja, ha lejátszási listát használtok - ezt összeállíthatjátok ti magatok vagy használhatjátok másokét is. Néhány ARMY úgynevezett fókuszált lejátszási listákat szerkeszt, ami azt jelenti, hogy a lejátszási lista egy adott számra vagy az aktuálisan megjelent album számaira helyezi a hangsúlyt, így 3-5 számonként a fókuszált zene kerül sorra újra. 

Erre azért van szükség, mert a loopolt / folyamatosan lejátszott szám NEM számít bele a streamekbe, a rendszer automatikusan megszűri a platformokon a hasonló viselkedést, ezért más számokkal érdemes szünetet tartani egy szám két lejátszása között. Érdemes több előadót is feltenni a listára, de ha csak a BTS-t segítenétek a streamekkel, akkor egy pici kiskapu itt is van: a BTS tagjainak egyéni profiljain regisztrált számokat használjátok, így az más előadónak számít. (Pl: ha a hamarosan megjelenő albumot streamelitek majd, Spotifyon érdemes a számok közé tenni az egyéni előadóként kiadott dalokat, mint a Yours, Stay Alive, Chicken Noodle Soup stb. YouTube-on nem ajánlott az első 24 órában listát használni.)

💜 Interakció a listával / platformmal

A különböző platformok kiszűrik a streamekből a robotszerű viselkedést - mint a folyamatos lejátszás -, ezért fontos, hogy időről időre legyenek interakciók a platformon. Ez jelentheti azt, hogy hozzáadunk számokat a lejátszási listához vagy elveszünk számokat róla, manuálisan keresünk rá a keresőben a számokra, amiket hallgatni szeretnénk ahelyett, hogy az automatikusan ajánlott számokra kattintva haladnánk tovább, lájkolunk stb.
A lejátszási listákat is érdemes 2-3 óránként váltani, de arra vonatkozó szabály nincs, hogy milyen hosszú legyen egy lejátszási lista.
YouTube-on további lehetőséget jelent a hozzászólások írása vagy mások hozzászólásainak lájkolása, telespammelni viszont azért nem érdemes a komment szekciót. :)

Hogyan számolják a streameket?

Feljebb már említettem, hogy stream és stream között is van különbség, és természetesen aközött is, hogy melyik platformon mi számít streamnek.

💜Spotify
× Egy dal lejátszása akkor számít streamnek, ha legalább 30 másodpercig hallgatják - ekkor hozzáadódik az előadóhoz "beérkező" összes többi streamhez. 

× Az offline zenehallgatás is streamelésnek számít – ezeket akkor számolja össze a rendszer, amikor a hallgató ismét online állapotú. (30 naponként legalább egyszer online-nak kell lenni, máskülönben veszik a stream.)

× A streamelések összesített száma előadók esetében mindazoknak a számoknak a streameléséből tevődik össze, amelyekben az adott előadó kreditet kapott remixerként vagy fő előadóként.

× Megjelenésekkor a streamek száma a megjelenéshez tartozó összes szám egyéni streamelési számának az összege. Tehát, ha csak egy szám jelenik meg, a szám saját stream adataival dolgozik a platform, ha pedig egy album jelenik meg, összeadják az összes rajta szereplő szám egyéni streameléseit. 
Példa: a Butter kislemeznél egy szám lejátszásai számítanak, de a BE minialbumon 8 szám szerepel, így a 8 szám lejátszásait adják össze, hogy megkapják az album streamjeinek a számát. (Amennyiben a kislemezen van remix vagy instrumentális verzió, természetesen az is beleszámít a streambe!)

× Ebből következik az is, hogy ha egy szám megjelenik mind EP-n, mind pedig egy albumon, az adott dal streamelése mind az EP-nél, mind pedig az album streamelésénél számít.

💜Apple
× A lejátszásokat akkor rögzítik, ha egy dalt az Apple Musicban több, mint 30 másodpercig lejátszanak.

× Átlag napi hallgatók száma = a napi egyedi hallgatók számának az átlaga a kiválasztott periódusban. A számok/linkek megosztásával segíthetjük növelni az egyedi hallgatók számát. (Egyedi hallgató az, aki meghallgatta a számot, akár egyszer tette, akár ezerszer.)


💜YouTube
Ha a streamekről van szó, a YouTube talán a legtrükkösebb platform, a veterán ARMY-k számára, akik már részesei voltak comebacknek, bizonyára ez nem újdonság és még mindig sajog a szívük, amikor arra gondolnak, hogy a YouTube hányszor törölte már streamek millióit egyik másodpercről a másikra.

× Nincsenek hivatalos forrásból származó infók, de állítólag a videó kategóriájától is függ, hogy mi számít streamnek: a szórakoztató kategória videóinál elég 30 másodpercet nézni a videókból, de a zene kategória videóinál biztonságosabb végignézni a TELJES videót. (A YouTube szigorú szűrői miatt loop/folyamatos lejátszás szóba sem jöhet.)

× Egy IP címről legfeljebb két eszközről streameljünk, és ne átfedésben, így természetesen az sem játszik, ha több lapon is ugyanazt a videót nyitjuk meg és játsszuk le. Hosszútávon egy IP-ről egy eszközön egy böngészőben/appon egy dal/videó lejátszása az eredményesebb!


Mennyi stream felel meg egy album eladásának?

💜 RIAA Certification (USA)
150 stream = 1 dal eladás
1500 stream = 10 dal eladás
10 dal eladás = 1 album egység
1500 stream = egy album eladás

A RIAA az alábbi album díjakat ismeri el:
Arany – 500 000 album/egység
Platina – 1 000 000 album/egység
Multi-platina – 2 000 000 album/egység (váltás minden millió után –> tripla platina stb.)
Gyémánt – 10 000 000 album/egység (váltás minden 10millió egység után –> tripla gyémánt stb.)

Az egységeket streameléshez így definiálják:
1500 audió és/vagy videó stream egy adott albumnál 1 egységnek felel meg a tanúsítvány szabályai szerint.

Magyarországon nemzetközi album esetében 1000 db album eladása számít aranylemeznek, 2000 db eladása pedig platinalemeznek.

💜 BILLBOARD
A Billboard eltérő mércével számolja az egységeket/albumokat a dalok streamelése során, hogy kiküszöbölje az egyenlőtlenséget a prémium és az ingyenes felhasználói fiókok között .

1250 stream prémium felhasználói fiókban = 1 egység/album eladás
3650 stream ingyenes felhasználói fiókban = 1 egység/album eladása
Hungarmyinfó

Sziasztok! A HungarmyInfón BTS-szel kapcsolatos híreket és fordításokat találhattok. A hungarmyinfóról és a szerkesztőiről többet is megtudhattok az oldalunkon. Örülünk, hogy nálunk jártok, jó böngészést kívánunk: a HungarmyInfó csapata

Megjegyzés küldése