[CIKK] A BTS katonai szolgálati haladéka = nem fair?

 


A BTS KATONAI SZOLGÁLATI HALADÉKA = NEM FAIR?

[A DKDKTV ADÁSÁBAN ELHANGZOTTAK FORDÍTÁSA, 2021. május]

Több K-pop ügynökség összeállt és együtt ellenvetést nyújtottak be a decemberben elfogadott törvényjavaslat ellen - amire a köznyelvben gyakran BTS-törvényként hivatkoznak-, ami lehetővé teszi a pop előadók számára, hogy bizonyos feltételek teljesítése mellett a kötelező katonai szolgálat elhalasztását kérhessék.

FIGYELEM: A cikk teljes egészében fordítás – így a személyes vélemény, amiről olvashattok, nem a fordítóé.
Az eredeti cikket, aminek a kiegészítéseként készült ez a fordítás, ITT olvashatjátok.
Április 8-án a Korea Music Content Association (későbbiekben: KMCA), ami a koreai zenei ügynökségek és kereskedők egy társulása, bejelentette, hogy kérelmet nyújtottak be a Nemzeti Hadügyminisztériumhoz annak érdekében, hogy felülvizsgálják azt a kötelező katonai szolgálattal kapcsolatos törvényt, ami idén júniustól lép hatályba. A törvény lehetővé teszi, hogy a pop előadók, akik megkapták a Kulturális Érdemrendet, harminc éves korukig elhalasszák a bevonulást a seregbe a Kultúra, Sport és Turizmus miniszterének támogatásával.
A törvényjavaslatot egyébként azért nevezték el a köznyelvben BTS-törvénynek, mert az elmúlt évtizedben Psy és a BTS tagjai voltak az egyedüli férfi énekesek, akik megkapták a Kulturális Érdemrendet, Psy pedig kétszer is szolgált a seregben már azelőtt, hogy megkapta volna. Sokat cikkeztek arról, hogy az ellenvetéssel a KMCA közvetlenül azt nehezményezi, hogy a BTS különleges elbánásban részesül – de az igazság ettől távol áll.
A KMCA az új törvényjavaslat kivitelezhetetlenségére fókuszál a törvényt más iparágakhoz hasonlítva, ahol a férfiak szintén kaphatnak lehetőséget a halasztásra vagy akár teljes mentességre is. Az új módosítás értelmében a K-pop előadók jelenleg csak akkor terjeszthetik elő a halasztás iránti kérelmüket, ha megkapják a Kulturális Érdemrendet [és még ez is csak azt jelenti, hogy szavaznak a dologról]. Ez viszont gyakorlatilag lehetetlen. Az Érdemrendre az alapszabályok szerint csak az jelölhető, aki legalább 15 éve tevékenykedik. Ez azt jelenti, hogy egy férfi k-pop előadónak legkésőbb 13 évesen debütálnia kell, hogy egyáltalán lehessen szavazni arról, hogy megítélik-e számára az Érdemrendet, még mielőtt bevonulna.
A BTS tagjai speciális kivételként kapták meg az Érdemrendet 2018-ban. A Kulturális Érdemrenddel jutalmazott művészek átlag életkora 67,7 év, a BTS esete így valóban egyedülálló, hiszen ahhoz, hogy megkaphassák a kitüntetést, csavarni kellett a szabályokon. A KMCA összehasonlításai alapján a K-pop húzza a rövidebbet [azok közül, akikre szintén vonatkozik valamilyen feltételrendszer ahhoz, hogy szóba jöhessen a halasztás vagy a mentesség]. Azok például, akik kockázatos vállalkozásba fognak, szintén kitolhatják 30 éves korukig a szolgálatot a teljesítményüktől függetlenül, de a beadványban a KMCA atlétákat és művészeket is említ, akik különleges bánásmódban részesülhetnek azért, ha a szakmájukban kiemelkedő eredményeket érnek el. Ehhez képest a K-pop előadóknak a BTS szintjére kell jutniuk ahhoz, hogy egyáltalán halasztást kérhessenek.
Az alábbiak néhány ember véleményét tükrözik:
       “A Kulturális Érdemrend az egyetlen mód arra, hogy az emberek elfogadják az eltolt katonai szolgálatot. Az elvárások azért ilyen magasak, hogy senki se mondhassa, hogy ők zenészek és halasztást kapnak.”
        “Nem is kellene lenni olyannak, hogy halasztás – de mivel a BTS egy teljesen külön szinten van, az emberek elfogadják, hogy ők kivételt képeznek. Ki érezné magát kihagyva, mert a BTS halaszthatott?”
A legtöbb hozzászólás nem pozitív, és sokan félreértik a KMCA szándékát: alacsonyabb elvárásokat akarnak mindenki számára, amelyek egy szinten vannak a többi iparág követelményeivel. Lényegében ez nem a BTS-ről szól, de mivel ez a “BTS-törvény”, a KOMCA pedig ellene szólal fel arra hivatkozva, hogy túl magasak a követelmények, úgy tűnhet, mintha a BTS ellen irányulna ez az egész.
ARMY-ként valahol sértőnek találom a dolgot; amiért a saját művészeik számára próbálnak kedvezményeket szerezni csak azért, hogy több profitot húzhassanak le belőlük. Nekem ez így elég kapzsinak tűnik. Amit a BTS letett az asztalra, nem jött ingyen, éveken keresztül keményen dolgoztak érte, áldozatokat hoztak. Ezzel és az eredményeikkel érték el azt, hogy kivételek lehessenek a szabály alól. Az emberek most viszont próbálják lekapkodni az alacsonyabban csüngő gyümölcsöket, a BTS-re mutogatnak és azt gondolják, ha ők megkaphatják, mi miért nem? Az ügynökségek hozzáállása az kellene legyen, hogy legalább megpróbálnak felérni a követelményekhez.
Vegyes érzéseim vannak a KMCA beadványával kapcsolatban. Mit csináltak, mielőtt a BTS teljesítette a feltételeket a halasztáshoz? A meglátásom szerint sok nagy K-pop ügynökség egyszerűen csak a politikusok elé lökte a BTS-t és kivárt, hátha kapnak mentességet vagy halasztást, amiből pedig a saját művészeik is profitálhatnak. Most pedig, hogy a BTS az egyetlen, aki egyáltalán esélyes, nem tetszik nekik. Azt hitték, ha BTS valami különlegesben részesül, akkor talán nekik is lesz esélyük, de most hogy nincs, mérgesek.
Másfelől viszont látom ezeket a követelményeket, amiket egy K-pop idolnak szinte lehetetlenség teljesíteni, és úgy gondolom, változtatni kell rajtuk. Megítéltek kedvezményt hozzánk hasonló embereknek, olyanoknak, akik a saját vállalkozásukat vezetik, mivel a megélhetésük függ tőle. Az élet K-pop idolként a legtöbb ember esetében nem túl hosszú. Az, hogy ezeknek a k-pop ügynökségeknek nincs lehetőségük halasztást kérni, nem fair. Korábban azt mondtam, senkinek sem kellene halasztást vagy mentességet kapnia. Megváltozott a véleményem. Ha ezeknek az embereknek a megélhetése szempontjából nézem a dolgokat, akkor szerintem megérdemlik a halasztást.
Azt nem tehetik meg, hogy elkezdenek kivételezni a K-pop előadókkal, azzal az indokkal, hogy a sereg ebben az életkorban egy halálos ítélet a karrierjükre nézve, mert mi van akkor a társadalom többi tagjával? Talán az megoldás lehetne, ha a Kulturális Érdemrendhez szükséges évek számát csökkentenék le. Bizonyos követelményeknek még így is meg kell felelniük az előadóknak, de ha képesek elérni őket, azt jelenti, hogy a legjobbak között vannak Koreában, így az emberek talán könnyebben elfogadják, hogy két évvel később vonulnak be a seregbe. Ennek a beszélgetésnek arról kellene szólnia, hogy ha zongoristák, balerinák vagy atléták kivételt kaphatnak, akkor miért nem kaphatnak a pop előadók is? Értékesek az embereknek, a kultúránknak. (…)

[A teljes videót itt nézhetitek meg.]


Hungarmyinfó

Sziasztok! A HungarmyInfón BTS-szel kapcsolatos híreket és fordításokat találhattok. A hungarmyinfóról és a szerkesztőiről többet is megtudhattok az oldalunkon. Örülünk, hogy nálunk jártok, jó böngészést kívánunk: a HungarmyInfó csapata

Megjegyzés küldése